Jak vznikl kulomet Bren (BRno - ENfield) je obecně známo. Překvapilo mě, že nešlo o jediný případ:
15 mm těžký kulomet ZB-60, vyvinut ve 30. letech ve Zbrojovce Brno, užíván Jugoslávií a po okupaci Německem jako protiletadlový.
Zajímavé je, že licenční práva koupila i britská společnost BSA, která jej vyráběla jako 15 mm kulomet Besa Mk. I. Tvořil primární výzbroj lehkých obrněných vozidel britské královské armády a vyrobeno bylo na tři tisíce kusů.
Tato zbraň kopírovala osud své starší sestřičky, 7,92 mm těžkého kulometu ZB-53, jenž byl vyráběn ve velkých počtech od poloviny 30. do počátku 50. let a exportován do desítky zemí světa. Od roku 1939 do roku 1949 jich několik tisíc kusů vyrobila i BSA, přičemž zachovala původní středoevropský náboj 7.92×57mm Mauser - Britové v očekávání invaze akutně potřebovali kulomety a nechtěli riskovat zdržení, které by si vyžádal redesign zbraně. Navíc byl Královský obrněný sbor (tankové vojsko královské armády) organizován jako samostatná složka, tzn. zásobování municí i náhradními díly probíhalo plně v jeho režii, takže jiná munice, než byla zavedena u ostatních složek RA (o RAF, RN či FAA již vůbec nemluvě), nečinila logistické problémy (větší, než stávající :o) ). Navíc se daly používat kořistní německé náboje.
Zbraň sloužila jako sekundární na tancích a obrněných vozidlech, odkud vytlačila starší vodou chlazené Vickersy.
Branná moc Republiky Československé a posléze Československá armáda používala ZB-53 jako těžký kulomet vz. 37 až do 60. let, včetně použití v bojové vozbě a v objektech stálého opevnění.