Forum Vaultu šílené brahmíny

Ostrovček pozitívnej deviácie11!
Právě je čtv bře 28, 2024 12:27 pm




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte říj 06, 2015 9:08 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
UnderCage píše:
Erik - ono to nebylo ani tak vysekání otvoru ale opravdu dlabání a proškrábání, zkoušel jsem použít pazourek jako dláto ale nemělo to moc efekt u toho suchého dubu, rychlejší bylo použít tlak než to vyťukávat, problem u pazourkových čepelek je ten že jsou zpravidla tak do 5cm (reálně v archeologii nalezané z 80% velké kusy jsou spíš vyjímkou) takže mají menší pracovní plochu proto jsem to musel otočit z druhé strany a dlabat odznova
vyškrabování pěkně házelo pyliny/prach a šlo to poměrně rychle když už jste měli rýhu (od 3 mm)

surovka je pro mě méně dostupné zboží, leda že bych jsem si koupil pořadný kus bůčku s kůží :D ale poptám se v řeznictví, už mě mají za podivína co se ptá po kostech a teď i po kůži ... :D

Mogh-
v jednom malém Armyshopu v Opavě jich měli poměrně dostatek, hodím ti pak echo do zprávy kolik jich tam je za kolik korun jsou :)

Nešlo by namísto dlabání přokládat žhavé uhlíky a díru vypalovat?
V řeznictví surovku asi mít nebudou, to spíš zase na těch fantasy larp shopech.

Jestli budou ty řemínky pod 20 kč za kus, tak bych jich také pár vzal.

(BTW: výjimka, ne výjimka)
Erik píše:
Tuž tak až si budu dávat někdy dohromady štít, tak budu kupovat celý pergamen, a vzhledem k tomu, že proti vikošům budu mít štít tak dvoutřetinový, tak mi zbude, bude na barter. :-) Celý pergamen jsem viděl za 550kč, ale aj za 900. Polovičky třeba za 300, 400kč. Ono kdybys měl cestu, tak si můžeš jít buď zaslintat, nebo zanadávat 17.-18.10. do Štatlu, na Semilassu, tak tam bude šermířská burza. Surovku, kůži, kostěné, dřevěné, látkové i kovové výrobky tam najdeš v hojném počtu, naposledy, když jsem na této akci byl (podzim v Praze) tak tam chlap prodával i kožich menšího médi. Žel, 20k je mnoho. :-D

Na štít se opravdu používal pergamen? Půl milimetrů silná useň z jemné koziny?
17. - 18. je OLS2. ::)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte říj 06, 2015 9:45 pm 
Lovec odměn
Lovec odměn
Uživatelský avatar

Registrován: ned čer 21, 2009 9:41 pm
Příspěvky: 979
Bydliště: Kdesi na Vysočině.
Ajo. ::zed ::lol Pardon. Nicméně, mně ten termín také není po srsti, ale evidetně se používá. Ikdyž ona ani ta kravská surovka se neprodává příliš silná, tuším, že mi někdo říkal o extra silné, co se brala od poláků, že už ji před dvěma lety ale přestali dodávat. :/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř říj 07, 2015 1:52 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
s tím vypalováním mě to taky napadlo a u originálu nejde taky vyloučit že to bylo použito (celé dřevo je zčernalé) ale mým okem bych řekl že to bylo pravděpodobně dlabané zezhora kraje jsou lehce zaoblené a když mé oko zaostří na spodní vnitřní část "výřezu" tak vidí zubatý profil / hranu takže bych to osobně typl na práci dlátem ... první kovové dlátka se objevují už na konci doby kamenné (eneolitu), v únětické jsou hodně měděnné, v době bronzové jsou už masivněji rozšířeny v hromadných nálezech / depotech ... otazka je zda to použivali na kámen a nebo i na dřevo ... majzlik nebo dláto ... ty tenší asi na dřevo ... ale musím vyčmuchat ještě typologii dlátek v knihovně

Image

ja to myslel s tou kůži tak jak se prodáva třeba bůček v celku i s kostma a tam je surová kůže .. a trošku si s tím pohrát ... přece jen to řezníci cpou do paštik a kdoví čeho :D

bohužel 17.10 se mi to kryje s Templaři ... tak možna ta Praha v listopadu ... :)

jinak řemínky jsou v opavském armashopu jeden kus 25 kč :) když tu byl armyvyprodej tak byli tuším i za 15 kč max 20 no


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř říj 07, 2015 5:54 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
problém naši archeologie je takový že máme úplný minimum důkazů o tom jak se rozdělával oheň v pravěku, ocílky jsou víc rozšířené u slovanů a středověku a do té doby ? máme doklady toho jak se rozdělává oheň u primitivních národů ale jak to bylo v evropské historii čert ví tady je člověk na tenkém ledě co není dokázáno není vyloučeno a naopak ...

s tím sklem v době bronzové se setkáváme s natavenou skelnou hmotou co má do skla daleko, vrchol všeho je zakroutit to do korálku :)

s mou zkušeností s vrtáním břidlice a podsypávání pískem pod bezovou větvičku tak to jde u kamene hodně ztuha .. cca 3 mm. za hodinu ... kamaradovi po 3 hodinách rupla ta destička a hodně si zanadaval :D já jsem měl to předvest pro televizní kameru do nějakeho shotu pro muzeo a tětiva mi praskla po 4 vteřinách /naštěstí to z toho videa vystřihli/ :D celý ten "stav" na vrtání, co navrhl Podborský a všude se prezentuje, je teoreticky dobrý ale v praxi to chce vychytat hodně much :D

https://www.youtube.com/watch?v=J2IXrX-Odbo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř říj 07, 2015 8:40 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
omlouvam se za špatné překliknutí :D místo citovat jsem dal upravit xD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř říj 07, 2015 8:50 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Ten "pračlověk" je mi povědomý! :-D

Ad sklo: No však mě je jedno, jestli to je nebo není sklo, hlavně když to vrtěním drtí dřevo. Hele, to musím někdy zkusit. :-D
BTW: V létě jsem zkoušel vrtat kámen tak, že jsem z řeky vylovil dlouhé, tenké kamínky, ty upnul do akuvrtačky a už to jelo, nebudu si tupit vrták...
A jak říkám, jde to těžko, ale kdyby byl ten umělý korund, tak to půjde určitě jak po másle.
Mimochodem, dneska jsem viděl tak tři, čtyři rozsochy, které jsem měl sto chutí vzít sebou, abych měl na rádlo. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř říj 07, 2015 11:06 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
muj univerzální pravěký kostým :D

s tím sklem nevím jestli se to nezabodá do dřeva a nenadrtí se to na malé jehličky které budou jenom křupat mezi sebou, ale za pokus to stojí !! :D

popravdě od te doby co dělám tohle téma tak se koukám po všech možných větvích a ideálně po nějakem jasanu nebo dubu ... ale tak mě napada že bych vzal na lomenou skalu bronzovou sekeru a nůž a nechal Templáře ať se snaží ? :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř říj 07, 2015 11:08 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Jooo! :-D ::ano


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: čtv říj 08, 2015 7:01 pm 
Lovec odměn
Lovec odměn
Uživatelský avatar

Registrován: ned čer 21, 2009 9:41 pm
Příspěvky: 979
Bydliště: Kdesi na Vysočině.
Jsi si jist, že ti bude navrácena? :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: čtv říj 08, 2015 7:04 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Myslíš, že jednu zničíme a druhou stratíme? :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: čtv říj 08, 2015 10:10 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
technicky vzato mám už požadavek na rádla splněn :) snad nebudu muset osekávat a hlavně dlabat další :D jednu větev v zásobě ještě mám :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2015 11:53 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
Kultura Vinča
Image

abych nepsal jenom o moji magisterce tak tady nahodím něco málo i o zajímavých kulturách, něco o čem jste se asi na zakladce/střední neučili a asi ani vaše děti se učit nebudou a obecně to není v povědomí populace ...
Když se řekne evropa a její vyspělost tak lidi napadne řecko a řím ... na Balkáně, který byl v od pozdní doby kamenné přes dobu bronzovou až po dobu železnou kulturním centrem Evropy, vzkvetala cce mezi lety 5500-4000 kultura Vinča která měla know how na veškery pokrok, ovládala tavení kovů, z jejího prostředí máme první nálezy kola, v náboženské sféře zde dominoval kult velké matky, kromě toho vzniklo u nich něco jako obrázkové písmo které by technicky vzato mohlo byt tím nejstarším písmem na zemi http://www.archeologiask.sk/eneolit/cla ... ictva.html odvážnější teorie vidi v těch znacích i první kalendaře nebo mapu hvězdné oblohy http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/2356 ... blohy.html

v eneolitu se začala projevovat nadvlada mužů ktermy byl svěřen obchod, metalurgie a třeba i ta orba. Jeden takový král Midas byl nalezen ve Varně /královská nekropole/ (zároveň první hromadný nález zlatých předmětů "poklad" datovany na 4600-4200 př.n.l.) tento král měl dokonce takový zlatý tentononc na svého bimbáska

Image

viz o této kultuře třeba zde
http://www.neokoolt.com/#!10-Things-You ... c16f2fa02e
nebo o novém muzeu co vzniklo http://www.hrt.hr/290429/magazin/otvore ... ke-kulture
Image


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: ned říj 11, 2015 12:12 pm 
Lovec odměn
Lovec odměn
Uživatelský avatar

Registrován: ned čer 21, 2009 9:41 pm
Příspěvky: 979
Bydliště: Kdesi na Vysočině.
::rock Hustý! Líbí se mi ten býčí panzerkampfwagen. ::) A někdy bych si chtěl zkusit něco z "wattle and daub" postavit, ikdyž raději bych srub. Jak se tomu vlastně nadává česky? :-D A ta symbolika je též zajímavá. Nečekal jsem, že ying-yang bude z evropy. Aj ty šaty jsou pěkné!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: ned říj 11, 2015 12:55 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
wattle and daub v literatuře se s tím setkáš nejčastěji jako vyplétaná konstrukce, archeologickým pozůstatkem toho je i mazanice a pomocí ní se dá určit z jaké části ten kousek pocházel a jestli ta stavba měla i strop (mimochodem z kultury Vinča by měl být dochovaný i první vícepatrový dům) jako "ostřivo" se do mazanice přidavali ruzné plevy a zbytky slámy takže další znalosti dějin dávno ztracených ... jinak celou archeologii domu se zabýval Vařeka od pravěku po středověk jeho první všeobecná práce http://www.lib.cas.cz/aleph-google/KNA0 ... 92041.html


jinak z toho co mě dnes do oči praštilo je to že kulatý stůl krále Artuše nemusel být vůbec dřevěný
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... tland.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: pon lis 09, 2015 1:52 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
Poslední dobou se mé teoretické bádání točí kolem archeologii uzlů (celé to mé oradlo z doby bronzové má 3 až 4 spoje které drží na uzlech a jejich rozmotávání a zamotávání si vyžaduje velký časový podíl z experimentu) Většina uzlů se v našem prostředí nedochová, abych nemusel hledat paralely v Egyptě a nebo antice (kde je jich tisickrát víc než u nás) vzpomněl jsem si na staré dobré solné doly v Hallstattu kde se zachovala spousta organiky včetně textilu...

Kdyby někdo z vás dokázal poznat nějaký neturbanový uzel byl bych mu vděčný :-)

nyní obrazová příloha
------------------------
1) Nodus Hercules neboli ambulanční spojka

Image

2) Dentální rovnátka Féničanů s využitím dračí smyčky
Image


a neidentifikované uzly

3) Pečeť na Tatanchámonově hrobce
Image

4) Kožená transportní vaky z kozí kůže
Image

5) Nádoba z lipového dřeva
Image

6) Jílmové lýko
Image

7) svazek devětsilu - aneb první pomoc havíře :-) pomáhá při dechových obtížích, poraněních šrámech, lečí i poraněné klouby a jeho ploché listy se prokazatelně v Hallstattu použivali i jako toaletní papír ... sůl konzervuje všechno
Image

8) uzel na dřevěné nádobě
Image

9) Textil
Image

10)
Image

11)
Image

Všechny obrázky zde : http://drjones.rajce.idnes.cz/Archeouzly


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Copyright © 2009 Forum Vaultu šílené brahmíny