Forum Vaultu šílené brahmíny

Ostrovček pozitívnej deviácie11!
Právě je čtv bře 28, 2024 3:32 pm




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2016 6:10 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
nejstarší šperk Homo sapiens nalezeny nedaleko Brna :)

Image

video reportáž uvnitř http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... psky-sperk

kromě toho mužete vidět to jak se "kope" paleolit :D ... Paleolit patři k zahadám archeologie... věnuje se tomu asi 3% všech archeologů, nikdo tomu nerozumí i z ostatních archeologu a o to častěji se o tom mluví :D ... nemluvě o tom že ostatní archeologové tyhle archeo šamany-šarlatany nemá ráda už z toho důvodu že si špachtličkují a nemusí se ohánět krumpáčem a lopatou tak jako běžný archeolog :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2016 6:40 pm 
Zelenáč
Zelenáč
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 28, 2015 8:15 pm
Příspěvky: 117
Bydliště: jak kdy.
UnderCage píše:
Homo sapiens

Zas nějaké Homoloby ?

_________________
Jsou dva typy lidí: Ti co si nemyslí že jsou dva typy lidí a ti co si myslí že jsou dva typy lidí: Ti co si nemyslí že jsou ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2016 7:00 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
Linot píše:
UnderCage píše:
Homo sapiens

Zas nějaké Homoloby ?


ve smyslu Homo - člověk ano, ve smyslu maskulinní sodomie ne :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte zář 20, 2016 9:27 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
A teď zase něco prakticky :) posledních pár dnů / týdnů jsem rekonstruoval další rádlo a další orbu ... honosně se "standardizovaným" rádlem

tentokrát jsem použil kostěné dláto
Image

v praxi se s kostěným dlátem pracuje překvapivě dobře ... prvních 2-3 cm ... pak dojde k tomu aby jste i tím dlátem trošku zapáčili ... možná že širší dláto je v tomto výhodou ale já jsem potřeboval užší kvuli rekonstrukci otvoru v hlavě rádla .. zde se mi ostrá hrana dláta začala lámat a co hůř zalamovat ve dřevě ... takže došlo na použití klasického dláta abych prosekal i zbytky fragmentů kostí....

Image
mnou rekonstruované rádlo na magisterku jsem standardizoval do běžného plazového rádla, podle vícera nálezů v Evropě

Image
v praxi jsem zapřahal zase lidi ... tentokrát jsme se zaměřili na orbu ve svahu s měřením vznikající mechanické eroze ... ze zištných důvodů se mi do toho vecpal i můj byvaly vedoucí práce (protože z toho čmuchá článek v inpaktovaném sborníku) tím že zajistí lidi ... nečekal jsem zázraky ... v praxi jsem čekal chromou kobylu, tu jsem dostal, ale bohužel byla navíc s jedním okem, bez zubů a bez ocasu (poslali mi nemocinkaného homosexuála, sedmdesátiletého dědu, sociálně slabého feťaka a aktivního blbce) v praxi jim zabralo pooraní "pole" 2x3m asi 20 minut ... z čehož čtvrt hodinku museli odpočívat ... a tak byli nahrazeni lidma co měli primárně dělat archeologii a jenom se hrabat v hlíně a zaměřovat kostky

Image
a takhle vypadalo měření vznikající eroze ... dřevěne kostky o rozměru 1x1 cm se zakopou / zatlačí do země cca 5-10-15 cm ... v lajnách určitých rozestupech (cca 50 cm) ... pak příjde na řadu orba a vykopávání kostek ... idealně ve vrstvách po 5 cm ... se zaměřováním posunu kostek ...

podtrženo sečteno eroze při orbě zatravnělé celiny dřevěným rádlem je zanedbatelná (pouze 1x radlem) nezávisle na svahu ... příště budeme orat rádlem jednu celinu 2x či vícekrát ... (aby vzešlo pole vhodné přímo k osevu)

a ne nesadil jsem (ještě :D)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: úte zář 20, 2016 10:32 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Proč kostky, proč ne hřebíky a minohledačka? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř zář 21, 2016 12:55 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
cheky píše:
Proč kostky, proč ne hřebíky a minohledačka? :-)


hřebík má nevhodný tvar, kostka je udělána tak aby se chová po mechanické stránce stejně jako hlína (taky 1cm krychlový), pokud moc neprší, pak nasákne (i přes lak) vodu a je těžší, a opravdu vzpomněli jsme si na detektor (ten lak byl hliníkový a mohl by reagovat)

jedna kostka vypadá takhle :)
Image


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř lis 09, 2016 4:31 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
A tak čas podzimní oponou trhl a kromě orání jsem dělal na vlastní peci ...

všechny fotky zde:http://drjones.rajce.idnes.cz/hlinena_jednokomorova_pec/

inu co potřebujete ... 2 náruče prutů ideálně bez, líska a podobně ... 6 koleček / kár hlíny ... přiměřeně slámy ... cca napěchovaný 30 litrový kýbel ... slámu lze nahradit zavadlo / proschlou travou, senem a podobně ... plachtu na ktere budete šlapat mazanici (pokud chte byt autentičti tak prostě udělate vedle pece jámu do toho nahazíte hlínu nasypete hlínu, vodu a slámu a šlapete cca 10-20 minut ... než z toho vznikne homogenní konzistence) ...

z prutů se udělá kopule ... ta se pak ještě více zaplete :)
Fakt hustej obrázek! Fakt hustej obrázek!

pak už stačí nachystat hlínu a slámu a začít šlapat ... idealně boso ... gumáky v tom utopíte :D
Image Fakt hustej obrázek!

2 káry hlíny a čekáte trošku větší výsledek :D
Image Fakt hustej obrázek!

v podstatě za jeden den práce jednoho člověka je to hotovo :)
Image

Image
čouhající klacky navíc je lepší přetřit ještě trošku mazanicí nebo hlínou aby neshořeli dřiv než se pec vypálí
Image
v kopuli pece se musí nechat díra na to aby od tama mohl unikat kouř a cela pec měla tah ...

nyní jste ve fázi kdy čekáte než to vyschne ... idealní je nechat otvor v peci takový aby jste se tam vlezli a mohli to vymazat i zevnitř ... pak je potřeba pec vypálit ...

v mezičase na vysychání si mužete hrát s lokální hlínou ... já jsem se bavil s poměry ostřiva (písek) a rozdíl mezi kopanou jílovitou hlinou ze které byla pec ... a pak přímo kopaným říčním jemným jílem ... bohužel do te vodoteče lidi pouští ruzné sra... a tak byhc z toho něco z čeho bych měl jíst nedělal :D
Image

běžný jev je to že vlivem vysychání hlíny pec popraská .. před vypalem je dobré tyto praskliny zatřít hlínou a nebo normalně vodou trošku zaňahňat
Image

a pak už jenom škrtnout zápalkou a rozdělat oheň
Image
a pomalu zvyšovat teplotu
Image

po vypálení pece mužete znovu pec rozehřát pro výpal další keramiky a přihodit tam než se to rozehřeje něco na přilepšení (chlebové placky a jejich varianty se špekáčky) mačeta je všestraný pomocník
Image


pak na cihly hodite vaše keramické výtvory a začnete fajrovat ... nevím kolik to mělo stupňu ale špekáček se udělal tak do 15 vteřin po vložení ke vstupu pece :D dřevo začalo taktéž hořet po vložení do pece :D
Image

Pec začala víc fajrovat ... dosahl sjem větší teploty než při výpalu ... pec začala praskat ... bohužel mazaní nebylo moc uspěšné hlína nechtěla držet v prasklinach a odpadavala ... na jaro ... pokud pec přežije ... bude nutná oprava mazanicí ..

Image

a výsledek ... překvapilo mě že během výpalu nic neprasklo ...
Image

a co udělá archeolog když dostane do ruky kus vypalené hlíny ? rozbije ji aby věděl jak vypadá uvnitř ...
Image

a co jsem zjistil ? že je potřeba dat keramiku mnohem výš do pece aby kolem ni proudil horký vzduch a žár ... protože pokud je nízko tak se vypaluje jenom od uhlíků a rychle zapadá popelem ... navíc jak jde vidět na keramice tak byl v této časti výpal nestejnoměrný ... mohla se na tom podepsat také i doby výpalu ... cca jenom 4 hodiny ... přiště bych to zkusil aspoň tak 6 hodin ... říkal jsem si že na takové male bazmeky nebudu spotřebovávat všechno dřevo :D

Image
popravdě ale to co jsem chtěl vypálit jsem vypálil ... tyglíky na tavbu bronzu ... výpal stejnoměrný keramické těsto by chtělo trošku víc propracovat ... možná je to vlivem toho že tam bylo moc ostřiva 50% a kopaná jílovitá hlína taky v sobě nějaký ten písek obsahovala ... odhaduju 10-15 % ... tenhle tyglík jsem rozbyl schválně protože měl na sobě viditelné prasklinky (asi jako vlas)... druhý duvod rozbití byla flustrace z toho že se mi nepodařil u ničeho výpal :D ...


krok dvě udělat výheň a zkusit zkrotit bronz ...

Otázky, komentáře a připomínky ? :) takovoupec jsem dělal poprvé v životě :D, přiště bych udělal asi i s keramickým roštem a na trochu jiném místě kde se lépe točí vítr ... pec je orientovaná na relativně častý jižní vítr ... ten taky foukal přihodně při výpalu keramiky ... při výpalu pece se vítr častěji točil a když foukal z jiné strany šlo to poznat na výpalu ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: stř lis 09, 2016 4:54 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Hodně super! ::ano (Pamatujete na NÚčko? ;-) )
Líbí se mi, že také používáš mačetu jako rošt na smažení. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: čtv lis 10, 2016 3:37 pm 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
mačeta byla jenom jako obracečka pekl jsem to na cihlách :D ale příště pro pečení bych udělal asi jen to že bych odmetl uhliky stranou a hodil to na vypalenou hlínu :) popřípadě to jde vydláždit placákama
Image

ty placáky se dají použít i jako "zdivo" do konstrukce ... ale podle mě je to zbytečné ... ale dělalo se to tak v době halštatské (starší době železné)
Image


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: čtv lis 10, 2016 4:19 pm 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Pěkné! ::ano


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: čtv lis 10, 2016 4:22 pm 
.
Uživatelský avatar

Registrován: ned kvě 17, 2009 7:11 am
Příspěvky: 11612
možno by steny až tak nepukali, kebyže sú tam šutre, či?

_________________
snáď časom ... CZ manuál na Fallout 1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2016 10:19 am 
Okrádač mrtvol
Okrádač mrtvol
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 07, 2015 7:28 pm
Příspěvky: 197
toudi_sk píše:
možno by steny až tak nepukali, kebyže sú tam šutre, či?


ono by to mělo být čistě jako konstrukční (statický) prvek ... životnost takové pece je 1-2 roky (zimy) ... a s tím kamením to vydrží déle ... ale zase tak o moc ne ... protože kameny jsou jinačí tepelný vodič než hlína takže praskání se člověk taky nevyhne ... navíc chlebová pec se využivala minimalně 1-2x týdně aby komunita měla chleba / placky ... praskání je takový přirozený proces u mazanice ... ale kdo ví jak dlouho ta "kamenná pec" v Chotěbuzi vydrží, co vím tak v ní topili jenom 2x pro turisty :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2016 11:01 am 
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob kvě 02, 2009 2:26 pm
Příspěvky: 22147
Bydliště: Brno
Uber trojteček, nedá se to číst! :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2016 11:08 am 
.
Uživatelský avatar

Registrován: ned kvě 17, 2009 7:11 am
Příspěvky: 11612
mne skôr vadí, že pol minúty mi to skáče hore, na každý nový načítaný obrázok

_________________
snáď časom ... CZ manuál na Fallout 1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Archeologické okénko
PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2016 1:53 pm 
FEV pozitivní!
FEV pozitivní!
Uživatelský avatar

Registrován: sob lis 28, 2009 1:00 pm
Příspěvky: 1409
To je aktuální? Co to tam máte za počasí? V Olomouci včera sněžilo ::)

toudi_sk píše:
mne skôr vadí, že pol minúty mi to skáče hore, na každý nový načítaný obrázok

Nová stránka to zachrání.

_________________
Můj zaprášený blog
Yar Tarvadan - můj epický melodický folk metal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Copyright © 2009 Forum Vaultu šílené brahmíny